Sindirim Sistemi Sağlığı

Sindirim Sistemi Sağlığı

Sindirim sistemi sağlığı, bugün insanoğlunun geçirdiği ve geçirmekte olduğu birçok hastalıkla ilintilidir. Hastalıklardan korunmak ve sağlıklı bir yaşam açısından vücudun sindirim sisteminin sağlığı ve iyi çalışması ciddi önem taşır.
Yediğimiz besinler vücudumuzun enerji üretmesini, büyüme gelişimin sağlanmasını, yıpranan hücrelerin onarılmasını ve metabolizmanın düzenlenmesini sağlamak için yaklaşık 70 trilyon hücreye girebilmesi gerekir.
Karbonhidrat, protein, yağ gibi büyük moleküllü gıdaların yapı taşlarına bölünerek hücre zarından geçebilmesi olayına sindirim denir.Sindirim olayı gerçekleşirken enzim adı verilen kimyasal maddeler kullanır ve su harcanır. Sindirim sistemi ise sindirim organları, sindirime yardım eden organlar ve sindirim sistemi bezlerinden oluşur. Daha sağlıklı yaşamak düzenli ve dengeli beslenmek bizim elimizdedir. Yanlış beslenme sindirim sistemi sağlığını bozar. Sindirim sistemi sağlığını korumak, sindirimden kaynaklanan ve bunun sebep olduğu hastalıklara yakalanmamak için çok önemlidir.

Sindirim sistemi sağlığı için aşağıdaki neler yapabileceğimizi görelim

 • Yemeklerden tam doymadan kalkmalıyız. Sindirim sistemimizi yoracak kadar yememeliyiz. Yemek yerken lokmaları iyice çiğnemeli ve yavaş yemeliyiz. Beynimize giden açlık sinyali kontrol merkezi yeme süresi ile yakından ilgilidir. Yemeği yavaş yersek eğer 20 dk içerisinde doygunluk hissi oluşacaktır.
 • İyi bir sindirim ağızda başlar bu yüzden mutlaka dişlerimize önem vermeliyiz. Diş hijyenini sağlamalı ve diş hekimi muayenelerini aksatmamalıyız.
 • Öğünleri aceleye getirilmemeli, sakin ve rahat bir yerlerde yemek yenilmelidir.
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekleri yemekten kaçınmalıyız.
 • Yemek yedikten sonra ağır hareketler veya banyo yapmamalıyız. En az 1 saat yorucu işlerden kaçınmalıyız.
 • Yemek yemeye çiğ salata ya da meyve ile başlamalıyız. Eti çok fazla tüketmemeli genellikle balık ve sebze yemeyi tercih etmeliyiz. Aşırı acı, yağlı, fazla tuzlu ve baharatlı yiyecekler tüketmemeliyiz. Et ve süt ürünlerini çiğ olarak yememeliyiz. Dana, tevuk eti ızgara yerine güveçte pişirilmelidir.
 • Asitli, kafeinli içeceklerden mümkünse uzak durmalıyız.
 • Yemeğimizi yerken veya yemek yedikten sonra aşırı derecede su tüketmemeliyiz.Yedikten sonra 15-20 dk dinlenmeliyiz.
 • Düzenlik doktor kontrolünden geçmeliyiz.
 • Vücuda alınan gıdaların temiz olmasına dikkat etmeliyiz. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka ellerimizi yıkamalıyız. Çürük ve bozulmuş gıdalara dikkat etmeliyiz. Çünkü birçok hastalık su ve besinler yoluyla bulaşır. Tifo, dizanteri, ishal, kabızlık, kolera, ülser ve sarılık sindirim sisteminin sağlığının bozulduğu hastalıklardır.
 • Beslenme saatleri düzenli olmalı yani hep aynı saatlerde yemek yemeye özen gösterilmelidir.
 • Etler iyi pişirilmeden yenmemeli, yemekler aşırı tuzlu olmamalı, lifli gıdalar tercih edilmelidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeliyiz; protein,karbonhidrat, yağ,vitamin,mineral ve suyu ihtiyacımızı karşılayacak oranda ve birlikte almalıyız.
 • Alkollü içkilerden uzak durulmalıdır. Alkol vücudun en büyük düşmanıdır. İçerisinde kimyasal maddeler içeren içecekler yerine taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu, boza, şalgam suyu, ayran, meyan şerbeti v.b. içecekleri içmeliyiz.
 • Düzenli spor yapmalıyız. Bağırsakların çalışması için spor çok önemlidir. Spor yaprak hem fir kalır hem de sindirim sistemimizi rahatlatırız. Tüm hastalıkların başı olan sigaradan mutlak suretle uzak durmalıyız.
 • Elma, armut, şeftali, salatalık gibi posalı yiyecekleri bolca tüketmeli meyvelerin kabuğunu soymamalıyız.
 • kepek oranı buğdaydaki doğal kepek oranıyla aynı olan kepekli ekmeği beyaz ekmeğe tercih etmeliyiz.Ancak ekmekteki kepeğin fazla olmamasını dikkat etmeliyiz çünkü fazla kepek bağırsaktaki demir emilimini azalttığı için bi süre sonra kansızlığa neden olabilir.
 • Hepimizin yemekten sonra yemeğin üstüne içmeyi çok sevdiğimiz çay maalesef yemekten hemen sonra içilirse aldığımız besinlerin vitaminlerini ve özelikle demirin emilimini azaltıyor ki bu da ilerde kansızlığa yol açacaktır. Bu yüzden yemek yedikten 45 dk kadar geçmesini bekledikten sonra çayımızı içmeliyiz.
 • Yemeklerde kullanacağımız yağda çok önemlidir. Mümkünse zeytinyağı, tereyağı, ayçiçek yağı gibi doğal yağları tercih etmeliyiz.
 • Stres ve sıkıntılardan uzak durmalıyız. Çünkü stres midede fazla asidin salgılanmasına neden olur bu yüzden bizi mutlu edecek aktiviteler bularak stressiz bir yaşam sağlamalıyız.
 • Sigaradan uzak durmalıyız. Sigaranın tüm kötülüklerin anası olduğunu unutmayalım.
 • Sindirim sistemine yardımcı olmak ve kabızlığı önlemek için yemek aralarında bol bol su içmeliyiz. Günde 2-2,5 lt su içmek iyi bir sindirim sistemine sahip olmanıza fayda sağlayacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre sabah uyandığında aç karnına bir bardak su içenlerin daha sağlıklı bir sindirim sistemi sahip olduğu söyleniyor.
 • Doğal yöntemlerle beslenmiş hayvanların eti tercih etmeliyiz. Günlük sütten yapılmış yoğurt ve kefir tercih edilmeliyiz.
 • Çok sık olmamakla birlikte arada bir tarçınlı boza yemekten sonra tüketebiliriz.
 • Tiroid hormonları ve idrar pH ını kontrol ettirmeliyiz.
 • Hastalıklara yakalanır yakalanmaz gereksiz antibiyotik kullanımından kaçınmalıyız.
 • Kızartılmış yiyeceklerden uzak durmalıyız.
 • Yediğimiz yiyeceklerde probiyotiklere yer vermeliyiz. Probiyotikler bağışıklığımızı güçlendirir ve besin emilimine yardımcı olur.
Sağlıklı bir yaşam için sindirim sistemi sağlığı ciddiye alınmalı ve mutlaka doktor kontrolünden geçmeliyiz.
Son Güncelleme : 24.04.2021 15:41:49
Sindirim Sistemi Sağlığı ile ilgili bu madde bir taslaktır. Madde içeriğini geliştirerek Herkese açık dizin kaynağımıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sindirim Sistemi Sağlığı Yorumları

şifre Kırmızı sayı

0 Yorum Yapılmış "Sindirim Sistemi Sağlığı"

Kayıtlı yorum bulunamadı ilk yorumu siz ekleyin
Yağların Sindirimi
Yağların Sindirimi
Yağların sindirimi, İlk olarak ağızda başlar ve arkasından da midede devam eder. ancak ağız ve midede oluşan yağ sindirimi çok az olduğundan ve kısa sürdüğünden buralardaki sindirim önemsiz görülür ve sindirim gerçekleşmemiş kabul edilir. Yağlar gerç...
Nişastanın Sindirimi
Nişastanın Sindirimi
Nişasta Sindirimi, nişasta, suda çözünmeyen ve kompleks bir yapıya sahip olan karbonhidratlar arasında yer alır. Bitkilerde fazladan alınan glikozun depo edilmesini sağlar. Endüstri alanında ise tutkal, kağıt ve tekstil alanında kullanılır. Bunun yan...
Karbonhidratların Sindirimi
Karbonhidratların Sindirimi
Karbonhidratların sindirimi, karbonhidratların bir çoğu vücuda glikojen, nişasta ve komplex şekerler şeklinde girer. Bu bileşikler, glikoz gibi çok basit şekerlerden oluşur. Nişasta ve glikojen birçok glikoz moleküllerinin birbirine bağlanmasıyla mey...
Proteinlerin Sindirimi
Proteinlerin Sindirimi
Proteinlerin sindirimi peptid bağlarının hidrolitik olarak parçalanması ve amino asitlere kadar ayrışması olayıdır. Proteinlerin emilmesi için amino asitlere kadar parçalanmaları gerekir.Proteinlerin sindirimi midede başlar. Mideye ulaşan proteinler,...
Sindirim Hastalıkları
Sindirim Hastalıkları
Sindirim hastalıkları, insanlarda hemen hemen her yaşta görülebilecek bir problemdir. Yeni doğmuş bir bebekte bile ishal ya da kabızlık gibi farklı sindirim rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Sindirim sistemi hastalıkları meydana geldiği anda d...
Sindirime Yardımcı Organlar
Sindirime Yardımcı Organlar
Sindirime Yardımcı Organlar; besin maddelerinin içeriğinde olan karbonhidrat maddelere göre protein, yağ, vitamin, su ve mineraller olarak gruplandırılmıştır. Büyük moleküllü besinlerin hücrelerin kullanabileceği kadar küçük moleküllere parçalanması ...
Selüloz Sindirimi
Selüloz Sindirimi
Selüloz sindirimi, hayvanlarda özelikle de otçul beslenen hayvanlarda oluşan bir indirim sistemidir. Bu selüloz sindirimi otçul hayvanlarda geviş getirme dediğimiz sistemi meydana getirir. Selüloz bitkilerin sert ve kuvvetli olmasını sağlayan bir enz...
Fiziksel Ve Kimyasal Sindirim
Fiziksel Ve Kimyasal Sindirim
Fiziksel ve Kimyasal Sindirim, İnsan vücudu normal şartlarda tüketilen besinleri iki farklı şekilde sindirir. Bunlara mekanik (fiziksel) ve kimyasal sindirim denir. Fiziksel (mekanik) sindirim nedir?Mekanik sindirim halk arasında fiziksel sindirim ol...
Sindirim Sistemi Görevleri
Sindirim Sistemi Görevleri
Sindirim Sistemi Görevleri: sindirim sistemi gerekli besin ve enerjinin absorbe edilmesi ve atık maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan organ sistemidir. Sindirim sistemi iki bölüme ayrılmaktadır mekanik fiziksel ve kimyasal sindirim. Mekanik fiz...
Sindirim Sistemi İlaçları
Sindirim Sistemi İlaçları
Sindirim Sistemi İlaçları: Mide, bağırsak kanalını etkileyen ilaçlara sindirim sistemi ilaçları denir. Sindirim sistemini etkileyen ilaçlar kullanım amaçlarına göre ve etki yerlerine göre değişir. Sindirim sistemi ilaçları:Zoprol: İlacın etken maddes...
İneklerde Sindirim Sistemi
İneklerde Sindirim Sistemi
İneklerde sindirim sistemi, insanlarınkinden çok farklı işleyen bir yapıya sahiptir. Mesela mideleri 4 kısımdan oluşmaktadır. Bunlar; işkembe, börkenek, kırkbayır ve şirden'dir. Sindirim sürecide şu sırayla işlemektedir. Ağız - işkembe - börkenek - a...
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Sindirim sistemi hastalıkları, sindirim sistemi ağızdan başlayarak, kalın bağırsaklara kadar giden bir mekanizmadır. Sindirime ağız, yutak, mide, yemek borusu, ince ve kalın bağırsak gibi çok sayıda organ yardımcı olur. Bu nedenle dengesiz beslenme, ...

 

Yağların Sindirimi
Nişastanın Sindirimi
Karbonhidratların Sindirimi
Proteinlerin Sindirimi
Sindirim Hastalıkları
Sindirime Yardımcı Organlar
Selüloz Sindirimi
Fiziksel Ve Kimyasal Sindirim
Sindirim Sistemi Görevleri
Sindirim Sistemi İlaçları
İneklerde Sindirim Sistemi
Sindirim Sistemi Hastalıkları
Boşaltım Ve Sindirim Sistemi
Sindirim Kanalı
Bebeklerde Sindirim Sistemi
Midede Sindirim
Sindirim Sistemi Kanseri
Sindirim Ve Boşaltım Sistemi
Bitkilerde Sindirim
Sindirim Sistemi Organları
Sindirim Bozukluğu
Ağızda Sindirim
İnce Bağırsakta Sindirim
Sindirim Çeşitleri
Sindirim Sistemi
Sindirim Sistemine Yardımcı Organlar
Fiziksel Sindirim
Sindirim Sisteminde Emilim
Hücre Dışı Sindirim
Yağların Kimyasal Sindirimi
Popüler İçerik
Boşaltım Ve Sindirim Sistemi
Boşaltım Ve Sindirim Sistemi
Canlıların Boşaltım Ve Sindirim Sistemi yapıları birbiri ile bağıntılı olarak işleyen en temel yapılardır. Bu iki sistem sayesinde kişi dış çevreden...
Sindirim Kanalı
Sindirim Kanalı
Sindirim Kanalı, Sindirimle görevli olan, ağız, yutak (farinks), yemek borusu (özafagus), mide (gaster), ince bağırsak (12 parmak bağırsağı, boş bağır...
Bebeklerde Sindirim Sistemi
Bebeklerde Sindirim Sistemi
Bebeklerde sindirim sistemi, bebeklerde anne sütü en iyi ve faydalı besindir. Sağlık bakımından oldukça yararı olan anne sütü bebeğiniz için 2 yaşına ...
Midede Sindirim
Midede Sindirim
Midede Sindirim, Sindirim sistemi yapısı itibari ile oldukça geniş kapsamlı bir olay olup organların birbirleri ile olan ilişkiler sebebi ile bir sis...
Sindirim Sistemi Kanseri
Sindirim Sistemi Kanseri
Sindirim sistemi kanseri, mide ve bağırsakta görülmektedir. Tüketmiş olduğumuz gıdalar mideye geçer orada sindirilme işlemi görür. Sindirilen gıdalar ...
Sindirim Ve Boşaltım Sistemi
Sindirim Ve Boşaltım Sistemi
Sindirim Ve Boşaltım Sistemi, canlılar hayatını sürdürebilmek için protein, yağ, karbonhidrat, su ve mineral gibi çeşitli maddelere gereksinim duyar. ...
Bitkilerde Sindirim
Bitkilerde Sindirim
Bitkilerde Sindirim, Sindirim Sisteminin işleyişi esnasında meydana gelen farklılıklar canlıdan canlıya değişiklik göstermektedir. Örneğin bir hayva...
Popüler İçerik Son Forum Konuları Yardım Sayfaları  
Yağların Sindirimi
Nişastanın Sindirimi
Karbonhidratların Sindirimi
Proteinlerin Sindirimi
Sindirim Hastalıkları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Son Forum Konuları
Yardım Sayfaları
Tıbbi Sorumluluk Reddi
Gizlilik Politikası
Çerez (Cookie) Politikası
Güvenlik Politikası
Bizimle İletişime Geçin
Forumlar
Site Haritası
Feed
Sitede yer alan haber ve içeriklerin tüm hakları saklıdır ve buradaki bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. Buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.
Ağustos - 2022