Sindirim Sistemi Organları Nelerdir?
22 Temmuz 2024

Sindirim Sistemi Organları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Organları

Sindirim sistemi organları, yiyeceklerin öğütülüp vücut için gerekli parçalara ayrılmasından, atık hale gelmesine kadar geçen sürecin elemanlarıdır. Bu organlar, vücut için gerekli enerji, vitamin, mineraller ve bazı hormonların salgılanması için gece gündüz çalışan işçiler gibidir. Sağlıklı bir beden yapısına sahip olmak için bu sisteme iyi bakmak gerekir.

Ağız ve Dişler

Ağız ve dişler, yiyeceklerin parçalanması için ortak çalışan sindirim sistemi organlarıdır. Ağız, alt ve üst çene olarak iki gruba ayrılır. Üst çene sabittir, hareketli olan alt çene ise dişlerin yardımıyla katı yiyecekleri parçalar ve sindirimin kolaylığı açısından daha küçük hale getirir. Ön dişler genelde koparmaya ve kesmeye, arka dişler ise öğütme görevini görürler. Ağızdaki tükürük salgısı da kimyasal sindirimi başlatır.

Yutak

Ağızdan sonra gelen yutak kısmı, öğütülmüş yiyeceklerin nefes borusuna kaçmadan yemek borusuna gitmesini sağlar. Bu koruma işlemini soluk borusunu kapatarak küçük dil üstlenir. Yutak, sindirim sistemi organları içinde geçiş görevindedir ve sindirim fonksiyonu gerçekleştirmez.

Yemek Borusu

Yutaktan gelen yiyeceklerin mideye taşınmasını sağlayan, yaklaşık 25 cm uzunluğunda bir yapıdır. Yemeğin mideye taşınmasını, yemek borusunu oluşturan düz kaslar kasılıp gevşeyerek sağlar. Bu bölgede de herhangi bir kimyasal ya da fiziksel sindirim olmaz.

Mide

Mide, gastrit hormonunun etkisiyle asitlerden koruyan mukus salgısı ve mide salgı bezleri tarafından uyarılır. Sürekli hareket halinde olan mide, yiyeceklerin karıştırılarak daha küçük hale gelmesini sağlar. Tuz asidi, pepsin ve lap mayası sindirimin gerçekleşmesi için mide öz suyunda bulunan salgılardır. Tuz asidinin görevi, midede asitli bir ortam oluşturarak yiyeceklerin basit yapılara dönüşmelerini sağlamaktır. Protein sindirimi midede başlar. Besinler burada onikiparmak bağırsağındaki sindirime hazır hale gelir. Bu işlemler sonucunda mideye gelen besinler bulamaç haline dönüşür, bu bulamaç haline kimus denir. Midedeki sindirim süreci 2-7 saat arasında sürer ve midenin kasılıp gevşemesi ile kimus ince bağırsağa doğru yol alır.

Pankreas

Pankreas, protein, yağ ve karbonhidratların sindirimini sağlayan salgılar üretir ve bu salgılar onikiparmak bağırsağına göndererek besinlerin kimyasal sindirimine yardımcı olur.

İnce Bağırsak

Sindirim sisteminin en uzun bölümü olan ince bağırsak, pankreas öz suyu ile yiyeceklerdeki protein, karbonhidrat ve yağları ayrıştırır. Besinler burada en küçük moleküllerine kadar ayrışır. Ayrılan moleküllerin kan damarlarına geçme sürecine emilim denir. Sindirim sistemi organları içinde en çok katkıyı ince bağırsak sağlar.

Kalın Bağırsak

Kalın bağırsakta yiyeceklerin içindeki su emilir ve geriye kalan posa atık olarak anüse gönderilir. Kalın bağırsakta epitelin yüzeyi düzdür ve hareketi, ince bağırsaktan daha yavaştır. Karıştırma ve boşaltma işlemi burada gerçekleşir. Kalın bağırsakta sadece mukus salgısı bulunur ve bu salgı ile selülozu parçalar. Kalın bağırsak günde yaklaşık 500-1500 ml arasında su emer. Bu bölgede inorganik tuzlar, glikoz ve yağ asitleri emilir. Dışkının sıvı olup olmaması kalın bağırsak tarafından ayarlanır ve dışkılama işlemi yaklaşık 6 saat sürer.

Anüs

Sindirim sistemi organlarının son aşaması olan anüs, vücudun işe yaramayan maddelerinin dışarı atıldığı yerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sindirim Sisteminde Emilim

Sindirim Sisteminde Emilim

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sindirim Türleri ve Özellikleri

Sindirim Türleri ve Özellikleri

Sindirim İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim İlaçları Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Karbonhidratların Sindirimi

Karbonhidratların Sindirimi

Hücre İçi Sindirim

Hücre İçi Sindirim

Güncel

Sindirim Sistemi Enzimleri

Sindirim Sistemi Enzimleri

Güncel

Proteinlerin Sindirimi

Proteinlerin Sindirimi

Güncel

Sindirim Sistemi Anatomisi

Sindirim Sistemi Anatomisi